Festa dels Escacs a Argentona !!!

Doncs el passat dia 9 de gener es va celebrar per la festa major el II Torneig d’Argentona Escac i Mat, si l’any passat ja va ser un èxit amb la participació de 82 jugadors, aquest any s’han superat totes les previsions doncs el torneig ha tingut la participació de 122 nens i nenes vinguts d’arreu de Catalunya: Barcelona, Girona, Alella, Mataró, Cardedeu, Premià, El Masnou, Llinars, Montornès, Cabrera de Mar, Mollet, Canovelles, Badalona…. i fins i tot d’Andorra !!! A més es clar dels nostres nens i nenes de la secció d’escacs i de les escoles d’Argentona.

Com a benvinguda, perquè els joves jugadors agafessin forces per la competició s’han trobat amb un esmorzar ben dolç: Una bona xocolatada amb coques i pa de pessic per sucar !!

IMG_0431

El torneig s’ha distribuït en 3 grups per tal d’equiparar el nivell de joc dels participants, per una banda, s’ha fet un grup de nens i nenes que estan federats i participen en competicions oficials, composat per 55 jugadors, un altre grup amb alumnes que van des de  P5 fins a 3er de bàsica amb 28 jugadors, i un darrer grup amb alumnes des de 4art de bàsica i fins a 2on d’ESO de 39 jugadors, aconseguint un nou record de participació a Argentona en escacs infantils, amb els 122 jugadors d’aquest any!


IMG_0420


S’han fet un total
 de 8 rondes amb un temps de 10 minuts per jugador, en total es van disputar 429 partides d’escacs !!!

I no comptem les que van fer entre ronda i ronda els àrbitres, que no es van resistir a posar el seu enginy en joc !!

En el grup de federats, el campió va ser en Wei Zheng Hong de Montornés, i el sub-campió en Biel de Lomas Busquets d’Argentona. Tots dos van acabar amb 7 punts sobre els 8 possibles, quedant primer en Wei per millor desempat que en Biel.

En Biel només va perdre una partida justament contra en Wei, mentres que que Wei fa empatar dues partides, amb l’Alba de Lomas d’Argentona i amb l’Arnau González del Vall de Tenes.

Agraïm a la empresa Escac i Mat l’ajut inestimable a l’organització d’aquest torneig així com el Bar de la Plaça i a totes les mares i pares i jugadors que han col·laborat en l’organització del torneig. Així com també al nostre Ajuntament per el suport rebut.

Centre Parroquial d´Argentona

Classificació grup A (fins a 3r.) NO FEDERATS
Pos Nom Curs Escola
1r. Santi Cervelló Badia 2n. Joan Torredemer Canela
2n. Daniel Espadero 2n. Argentona
3r. Pau Molins 3r. Argentona
4rt. Albert Muñoz 2n. Argentona
5è. Òscar Francès 3r. Pérez Sala
Veure tots els jugadors
Trams d´edats (fins a 3r.)
Posició Nom Escola
Millor 1r. Lluc Sala Sissó La Mar Bella
Segon 1r. Enzo Alzini Bravo Progrés
Millor 2n. Marc González Lucea Grévol
Segon 2n. Pol Blasco Cardona Dominiques de l´Ensenyament
Millor 3r. Pablo Requena Torrente Progrés
Segon 3r. Marfà Gerard  
Classificació grup B (4rt. cap endavant.) NO FEDERATS
Posició Nom Curs Escola
1r. Roger Sala Sissó 2n. ESO La Mar Bella
2n. Älvaro Resa 5è. Cirera
3r. Vicent Serrano Batova 5è. Masnou
4rt. Mario Resa 6è. Cirera
5è. Xavi Cuadradas Garcia 2n. ESO  
Veure tots els jugadors
Trams d´edats (4rt. cap endavant)
Posició Nom Escola
Millor 4rt. Xavier Martorell Batalla Hamelin
Segon 4rt. Adam Zellmer Esteve Hamelin
Millor 5è. Jan Martí Turull Escola del Mar
Segon 5è. Pau Sala Sissó La Mar Bella
Millor 6è. Bruno Fernández López Cardedeu
Segon 6è. Íker Gordillo Escobar Escola del Mar
FEDERATS
Posició Nom Edat Escola
1r. Wei Zheng Hong S12 Montornés
2n. Biel De Lomas Busquets S10. Argentona
3r. Arnau González S12 Vall del Tenes
4rt. Arami Lobo Pereira S10 Llinars
5è. Asier Casares S10 Llinars
Veure tots els jugadors
Resultats grup A No federats
1 2 3 4 5 6 7 8

 

Resultats grup B No federats
1 2 3 4 5 6 7 8

 

Resultats federats
1 2 3 4 5 6 7 8

Reglament:

1. Data.

El torneig es jugarà dissabte 9 de gener del 2016. 

 2. Local de joc.

Espai Cal Guardià. c. Gran, 49 (Argentona).

 3. Horari.

El torneig començarà a les 10 h.

De 9,15 a 10 h. i haurà una xocolatada per a tots els jugadors/es.

 4. Inscripcions.

Us podéu apuntar per mail a qualsevol d ́aquest correus:  xavierdelomas71@gmail.com, argentona@escacimat.com , o bé trucant o enviant un missatge al telf. 626 596 024.

 5. Sistema de joc.

S ́establiran tres grups. 

  • Grup únic de federats.
  • Grup de nens/es fins a 3r. no federats.
  • Grup de nens/es a partir de 4rt. fins 2n.ESO no federats.

 Cada nen/a jugarà 8 partides sistema suís (jugarà amb un rival que porti a mateixa puntuació. A mida que avança el torneig els nivells teòricament s

Al final del campionat s ́establiran els premis per edats en funció 

de la seva classificació final, aplicant els sistemes de desempat.

Les partides es jugaran a 10 minuts per jugador, a finish.

 6. Desempats.

Bucholz (suma dels punts que han fet els rivals).

Progressiu (suma dels punts que porta a cada ronda).

 7. Trofeus.

  • Trofeus als 5 primers classificats de cada grup.
  • Trofeus als 2 primers sots-8, sots-10, sots-12 i sots-14 (federats)
  • Trofeus als 2 primers de cada curs (de P5 a 6è.) (no federats)

Els trofeus no son acumulables. Si un nen/a guanya el trofeu de la classificació general, el trofeu de la seva edat o curs pasarà al seguent classificat. 

La inscripció és gratuïta.

L ́inscripció al torneig, implica l ́acceptació de que es faran fotos per publicar a la nostra web.


Com Arribar: